עקירת שיני בינה

שיני בינה הן השיניים הטוחנות השלישיות. בכל לסת קיימות 2 שיני בינה (4 שיני בינה בחלל הפה בסך הכול), והן בוקעות לרוב בין גילים  15 עד 25.

אצל אחוז גבוה של האוכלוסייה, שיני הבינה בוקעות בצורה לא תקינה. אז שיני הבינה לא בוקעות, או בוקעות בצורה חלקית. מצב זה מכונה: שן כלואה והוא עלול להוביל למספר הפרעות בחלל הפה, כגון זיהומים חוזרים, עששת בשן עצמה או בשן הסמוכה או התפתחות של פתולוגיה (ציסטות).  שיני בינה יכולים גם לבקוע במלואם אך בעמדה שאינה תקינה. מצב זה מכונה שן אקטופית.

מומלץ לעקור שיני בינה בהם יש פתולוגיה (זיהומים חוזרים או ציסטות) או שאין להם צפי לבקיעה תקינה. אם התקבלה החלטה ששן בינה מיועדת לעקירה אז מומלץ לעקור אותה בגיל מוקדם ולא לדחות את הטיפול (קל יותר לעקור שיני בינה אצל המטופל הצעיר). דחיית העקירה יכול להוביל לאירועים חוזרים של פריקורוניטיס (מצב זיהומי מקומי), זיהומים חמורים מסכני חיים, התפתחות של פתולוגיה (ציסטות) ואובדן של שיניים סמוכות עקב אבדן תמיכה גרמי אצל השן השכנה. כמו כן יתכן עששת שלא ניתנת לטיפול..

בהעדר עקירת שן בינה במצבים המחייבים עקירה ייתכן ויהיו תופעות כמו: ריח רע מהפה, נפיחות, כאב ראש, דימום, דלקת, כאבים באוזן, וזיהום.

לא כל שן בינה כלואה חייבת בעקירה. ההחלטה מתקבלת לאחר בדיקת המטופל עם הצילומים הרלוונטיים.

 ניתן לעקור שיני בינה תחת הרדמה מקומית ו/או סדציה. לאחר חשיפת שן הבינה, אנו “מחלצים” אותה  ממקומה בשלמותה או לאו בהתאם למיקום ובצורת השן  הליך העקירהעצמו הינו הליך קצר האורך בממוצע כחצי שעה.

הסיכונים בעקירת שיני בינה קשורים ישירות לבנה של הלסתות. המטופלים מקבלים הסבר לגבי הסיכונים הנוגעים למקרה הפרטי שלהם וכן חותמים על טופס הסכמה מדעת לפני הפעולה כמו לכל פעולה כירורגית אחרת.

בלסת העליונה שיני בינה הם בדרך כלל בקרבה לסינוסים, אשר הינם חלק מהאף. לאחר עקירתם אלול להיווצר חור המחבר בין הפה לאף: יש לזהות זאת ולטפל מיידית!!!!

בלסת התחתונה עובר עצב הנותן תחושה  לשיניים ולחניכיים של הלסת התחתונה, לשפה התחתונה ולסנטר. במקרים רבים יש קרבה בין שיני הבינה התחתונות לעצב זה ועקירתן מסכן את העצב. נזק לעצב זה משמעותו אובדן תחושה בשפה התחתונה ובסנטר, זמנית או תמידית, לאחר העקירה.

על מנת למנוע נזק יש לאבחן במדויק את מיקום העצב ביחס לשן, במקרים רבים באמצעות CT.

מומלץ שעקירת שיני בינה מורכבות יבצע כירורג בעל הכשרה וניסיון בתחום.

טיפולי המרפאה

טיפולים נוספים