ניתוחי חניכיים

ניתוח חניכיים הוא ניתוח שמוכר גם בשם ניתוח קצה השורש. בלטינית המילה קצה עליון פירושה Apex ומכאן שמו – ניתוח אפיסקטומי. הניתוח מתבצע כמענה לאחר שבצעו טיפול שורש והוא נכשל בגין זיהום של תעלות השורש. מדובר על טיפול כירורגי שמבצעים אותו גם במקרים בהם לא מומלץ מסיבות אחרות לבצע טיפול שורש. הטיפול הזה נועד למנוע עקירה של שן. העצבים וכלי הדם נכנסים אל השן דרך חוד השורש ומסייעים בהעברה של הדם לחלק הגלוי של השן שנקרא בשם כתר. המטרה של טיפול שורש היא לנקות את התעלה ולהסיר את הרקמות הנגועות והמודלקות שמצויות בתוך השורש. יש מקרים בהם טיפול שורש לא הצליח לפתור את העניין והדלקת נשארה למרות הטיפול, יכול להיות שהטיפול המומלץ יהיה ניתוח אפיסקטומי.

מטרתה של התערבות כירורגית בטיפולי חניכיים הינה גישה לניקוי מעמיק, ותיקון פגמים ברקמה רכה וקשה אשר יאפשר שמירה על מצב יציב של המשנן לאורך זמן. הניתוח מהווה שלב המשכי בטיפול במחלת חניכיים מתקדמת במקום שבו הקצעת השורשים אינה מביאה לשיפור מספק של הדלקת ושל מצב המשנן ונותרים כיסים עמוקים ופגמים בעצם.

מתי משתמשים בניתוח אפיסקטומי?

כאשר מטופל סובל מדלקת או זיהום בתעלות השורש וטיפול שורש לא פתר את העניין יופנה המטופל לניתוח חניכיים. במהלך הטיפול יסירו את קצה השורש וימלאו את השורש ויאטמו אותו למניעה של זיהום נוסף. הטיפול נועד למנוע את ההתפשטות של הזיהום שעלול לגרום גם לנזק לעצם הלסת.

לרוב הזיהומים מתרחשים סמוך לקצה של השורש, אחרי שמופיע בשן שטופלה בטיפול שורש זיהום מתחדש. יש מקרים רבים בהם לא יומלץ מיד על ניתוח חניכיים אלא בשלב הראשון מבצעים שוב טיפול שורש. באמצעות מכשור מתקדם ויכולת מקצועית יכול המטפל לאתר את המקומות בתעלת השורש בהם הטיפול לא בוצע כראוי. במקרים אלו יש להסיר את הזיהום באמצעות טיפול שורש נוסף ובכך ניתן למנוע ביצוע ניתוח חניכיים.

ניתוח חניכיים מבצעים רק במקרים הבאים:

  • השן טופלה בלפחות טיפול שורש אחד, ואין סיכויים רבים שטיפול נוסף יועיל ויפתור את העניין.
  • טיפול שורש הוא בלתי אפשרי בגלל שעל השן יש כתר.
  • טיפול שורש בלתי אפשרי בגלל שהשן מטופלת כחלק מגשר שיהיה צורך לחדור בעדו כדי לבצע את הטיפול.

סוגי ניתוח חניכיים
יש מספר סוגים של ניתוחי חניכיים שיש להם מטרות שונות:

  • טיפול במחלה פריודונטלית.
  • ניתוח שמתבצע לצורך שיקום.
  • ניתוחים פלסטיים שמטרתם היא אסתטית.

ניתוח חניכיים החלמה
אחרי הניתוח יש להרגיע את המקום במשך כשתיים עשרה שעות בעזרת הנחת קרח על המקום המטופל – מחוץ לפה. כמובן שחשוב להקפיד על מנוחה לאחר הניתוח. האזור עלול להיות כואב ונפוח גם ביום שלמחרת, במקרים רבים הסימפטומים אף מחריפים. בימים לאחר הניתוח עלולים לאבד את התחושה במקום, אך אין סיבה לדאגה כיוון שתופעה זו חולפת מעצמה במהירות. כדי לאפשר החלמה מהירה יש להימנע צחצוח ושטיפת המקום – פעולות אלו מפריעות לתהליך ההחלמה. כמו כן לא מומלץ לבדוק את אזור הניתוח מכיוון שהתעסקות עם האזור עלולה לגרום לפרימת התפרים וכן להרוס את קריש הדם שנוצר במקום הניתוח.

ניתוח חניכיים כאבים
הכאבים צפויים אבל לגמרי לא נעימים, ניתן לשכך אותם על ידי נטילת משככי כאבים.  יש מקרים בהם משככי כאבים רגילים ללא מרשם לא יתאימו, ויהיה צורך לצרוך תרופות מרשם ייעודיות ויעילות יותר.

ניתוח חניכיים מחיר
המחיר של ניתוח חניכיים נקבע כמובן בהתייחס למורכבות הטיפול ולמידת המקצועיות של המטפל.  אם אתם מעוניינים לדעת מה תהינה העלויות עליכם לפנות למרפאה מקצועית ולקבל הצעת מחיר עבור הטיפול המסוים אותו עליכם לעבור.

ניתוח חניכיים תופעות לוואי
כאמור הטיפול כרוך בכאבים ובנפיחות בימים שלאחר הניתוח. כמו כן עלול להיות חוסר תחושה באזור. אמנם אלו תופעות לא נעימות אבל הן חלק מהעסקה. ניתן ליטול משכך כאבים ולזכור כי לאחר מספר ימים התופעות הללו תחלופנה.

ניתוח חניכיים רגנרטיבי
ישנם ניתוחים שנועדו לסלק את שכבות החיידקים ואת הזיהום שנוצר בחניכיים. אך במקרים חמורים יותר בהם הזיהום פגע בחניכיים, יש צורך לשחזר אותם. ואת זה עושים בניתוח חניכיים רגנרטיבי. למעשה ניתן לקרוא לניתוח זה בשם ניתוח שחזור חניכיים, שכן במהלך הטיפול משחזר המטפל את החניכיים ואת המבנה שלהם.

ניתוחי חניכיים מבוצעים בהרדמה מקומית ולאחריהם משוחרר המטופל עם הוראות מתאימות וטיפול תרופתי המשכי.

במרפאתנו נוהג להשתמש במגוון שיטות מתקדמות, כולל שימוש בחומרים ביולוגיים המסייעים בשחזור הרקמות התומכות (חניכיים ועצם) בהתאמה למצב המטופל וזאת על מנת לשמור על מצב יציב של המשנן לאורך זמן ולמנוע את התקדמות המחלה ותוצאותיה הסופיות: אובדן המשנן.

טיפולי המרפאה

טיפולים נוספים