אפיסקטומי – כירורגיה פריאפיקאלית

אפיסקטומי הינו אחד הטיפולים האפשריים לטיפול בטיפול שורש כושל.

כשטיפול שורש נכשל נוצר מצב זיהומי מתמשך שיכול להיות מלווה התפרצויות של כאבים ונפיחויות. מצבים אלו מטופלים אנטיביוטית, לעיתים כירורגית ויתכן צורך בטיפול באשפוז.

במקרים שכאלו ייתכן ויומלץ על ניתוח קצה השורש שנקרא שם אפיסקטומי- זה הליך כירורגי זעיר (כירורגיה אנדודונטלית) ניתוח זה מתבצע באמצעות מיקרוסקופ כירורגי ייעודי על הקצה של שורש השן. בניתוח זה מסירים את הקצה של השורש – “קיטום קצה השורש”, ניקוי סתימת השורש מחלקו התחתון וסילוק הדלקת . סיום הטיפול  בסתימת קצה השורש. 

חשוב לאבחן כשלון של טיפולי שורש טרם ההתפרצויות הללו. לשם כך יש צורך בבדיקה תקופתית אצל רופא השיניים שיכלול צילומי רנטגן.

מתי מבצעים ניתוח זה?
לאחר שמופיע זיהום בשן שכבר טופלה בעבר בטיפול שורש בודקים את אפשרויות הטיפול. אמנם יש מקרים בהם יהיה נכון לנסות בשנית להתגבר על הדלקת באמצעות טיפול שורש נוסף. אבל יש מקרים בהם לא נראה כי טיפול שורש יתגבר על הדלקת ואז יומלץ על ניתוח אפיסקטומי.

כיצד מבצעים את הניתוח?
את הניתוח מבצע אנדודונט – מומחה לטיפולי שורש. בשלב הראשון הוא סורק את העצם שמתחת לשן בעזרת צילום רנטגן. את הטיפול מבצעים רק לאחר שהאזור בריא. ולכן יש להכין את המקום ולשטוף אותו ביסודיות. כמו כן יש ליטול תרופות אנטיביוטיות כדי לנטרל את הדלקת מהמקום. רק כאשר המקום בריא יבצע המטפל את הטיפול. המטפל יבצע חתך בחניכיים ויקפל אותם החוצה. פעמים יהיה צורך לבצע קידוח במטרה לפנות גישה לשורש. בהמשך ההליך הניתוחי יוסרו הרקמות הנגועות ביחד עם מספר מילימטרים של קצה השן. בעזרת צבע מיוחד יוכל הרופא להבחין בשבר או בסדק שמופיע על שורש השן. במקרה וקיים סדק משמעותי או שבר מסתבר כי הטיפול יופסק ויהיה צורך לבצע עקירה.

אמצעים להצלחת הניתוח
לכירורגיה האנדודונטלית המודרנית אחוזי הצלחה גבוהים בהשוואה לטכניקה המיושנת בזכות השימוש במיקרוסקופ הדנטלי שמשפר את תהליך האבחנה והטיפול .

האזור יעבור ניקוי יסודי בעזרת מכשיר אולטרה סאונד וכן מיקרוסקופ. ההגדלה המשמעותית לצד התאורה מאפשרים לרופא לראות מול עיניו את המקום היטב. עובדה זו כמובן מגדילה משמעותית את הדיוק של הטיפול ואת הסיכויים להצלחה. לאחר הניקוי מצלמים את המקום המטופל לפני שמבצעים תפירה.

החלמה מהניתוח
בדומה לכל טיפול כירורגי גם לאחר אפיסקטומי יעבור המטופל תקופת החלמה. בימים הראשונים תופיע נפיחות וגם כאבים באזור. ניתן ליטול משככי כאבים כדי להקל על הכאב.

במרפאת ד”ר קריינר האפיסקטומי מתבצעת על ידי ד”ר לוין, מומחית לטיפולי שורש, יחד עם ד”ר קריינר, המומחה לכירורגיה של הפה והלסתות,  תוך כדי שימוש במיקרוסקופ הטיפולי ויתר המיכשור המודרני היעודי למטרה זאת. וזאת על מנת להסיג את התוצאות הטובות ביותר.

טיפולי המרפאה

טיפולים נוספים